حوزه نفوذ رسالت 14/7/1389

از فردای جنگ جهانی دوم که جهان در حوزه نفوذ دو بلوک شرق به رهبری اتحاد جماهیر شوروی سابق و غرب آمریکای کنونی قرار گرفت هر یک تلاش کردند تا بر میزان اثرگذاریشان بر تحولات نظام بین‌الملل بیفزایند. جنبش عدم تعهد در سال 1961 میلادی و در اوج جنگ سرد و حاکم بودن فضای دو قطبی بین شرق و غرب و با هدف نداشتن پایبندی و تعهد به دو اردوگاه کمونیسم و کاپیتالیسم نیز در این راستا شکل گرفت. در واقع طی دوران جنگ سرد که شاهد منازعه و کشمکش‌های لفظی میان آمریکا و شوروی سابق هستیم برخی از کشورها به دنبال آن بودند تا از حوزه نفوذ این دو قطب به دور باشند. علی‌رغم تلاش‌های انجام شده از سوی این کشورها، آمریکا و شوروی کماکان در صدد نفوذ و تاثیرگذاری و جلب کشورها به سوی اهداف ایدئولوژیکی‌ خود بودند.
فروپاشی شوروی سابق در سال 1991 و تبدیل آمریکا به بلوک برتر در عرصه جهانی و قدرت بلامنازع، حوزه نفوذ در جهان را از چند پار‌گی خارج و به ظن آمریکا به یکپارچگی در سطح جهان تبدیل کرد. چند سال بعد از فروپاشی، انقلاب ایران سبب گردید تا حوزه نفوذ آمریکا با چالش عمده مواجه شود. در واقع می‌توان مدعی بود که انقلاب اسلامی ایران به عنوان یک بلوک جدید و با ادعاهای نوین در نقطه مقابل آمریکا قرار گرفته. از این رو این احساس که بر واقعیات نیز منطبق بود در آمریکا شکل گرفت که از حوزه نفوذ و اثرگذاریش در جهان کاسته خواهد شد. لذا از همان آغازین روزهای انقلاب، استراتژیست‌های آمریکایی به خوبی به این مسئله واقف بوده و تلاششان را برای کاهش میزان نفوذ و اثرگذاری شان به کار بردند. بنابراین چالش اصلی آمریکا با جمهوری اسلامی ایران نیز به منطقه نفوذ این دو کشور در عرصه جهانی بر می‌گردد. اینکه امروز ایران را به عنوان کشور تاثیرگذار در معادلات منطقه‌ای و جهانی پذیرفته‌اند ناشی از قدرتمند بودن ایران و به تعبیر دیگر بیانگر گسترش و تعمیق حوزه نفوذ ایران می‌باشد.
اما استراتژی آمریکا برای کاهش تاثیرگذاری و نفوذ ایران که پیام‌های جهانی را برای دولت‌ها و ملت‌ها با خود به همراه دارد خطرناک جلوه دادن ایران برای کشورهای منطقه و خاورمیانه به طور خاص و کشورهای جهان به طور عام می‌باشد. هدف اصلی نیز ایجاد کمربند امنیتی دور ایران است. در این راستا برخی از کشورهای منطقه به واسطه دولتمردانشان صحنه گردانان سیاست‌های سلطه جویانه آمریکا می‌باشند. فارغ از اینکه این دولتمردان با آمریکا همگام و همراه باشند یا نه، افکار عمومی جهانی به نیات اصلی آمریکا و متحدانش در چرایی چالش آنان با جمهوری اسلامی ایران پی برده‌اند.
طرح مقولاتی مانند نقض حقوق بشر، حمایت از گروه‌های جهادی و دستیابی به سلاح اتمی بهانه‌ای بیش برای کاهش میزان حوزه نفوذ ایران نیست. مگر نه اینکه سلاح اتمی اولین بار توسط آمریکا استفاده گردیده و یا زنان برخی از کشورهای مرتجع منطقه از ابتدایی‌ترین حقوق خود محروم بوده و هستند و بازی سیاسی آمریکا رو به افول است. ملت‌های منطقه و جهان پیام‌های جهانی ایران را درک نموده و از آن استقبال می‌کنند و به حق رئیس‌جمهور کشورمان آقای احمدی‌نژاد توانسته است معادلات سیاسی از پیش طراحی شده آمریکا را به زیر سئوال ببرد و از سویی دیگر حوزه نفوذ و اثرگذاری جمهوری اسلامی ایران را افزایش دهد.

/ 1 نظر / 11 بازدید
mojabah

سلام در ابتدا میخواهم به امام و تمام برادرن بسیجیم سلام گرمی بکنم. چند رور است که از بانک صادرات نمیتوانم پولم را بگیرم. گفتند تحت بر رسی‌ ۲ تا ۳ میلیون حسابها و گردآوری مشخصات صاحبان این حسابها هستند. تعجب می‌کنم چرا حتی از خودپرداز هم نمیتوانام پول بگیرم. شنیدم چندین میلیون دلار پول‌های بانک صادرات را آقایان دزدیدند و بانک مرکزی را هم تحریم کردند. آیا بانک مرکزی تحریم شده یا دزدیهای این آقایان وسعت گرفته؟ یا امام این احمدی‌نژاد و در و دسته‌اش را بندازید زندان تا دست از این دزدیها بر دارند. پول ما مقام زیاد ایشان و همبستگانشن را کور کرده است.«يَخْضَمُونَ مَالَ اللَّهِ خِضْمَةَ الْإِبِلِ نِبْتَةَ الرَّبِيعِ»(نهج‏البلاغه، خطبه 3) بعضي‌ها طوري از بيت المال مصرف مي‌كنند و آن قدر حيف و ميل مي‌كنند كه انگار شتر به علف تازه رسيده است.